BF101 Boy fotoseli 90 cm uzunluğunda ışık perdesi olarak adlandırılan güvenlik sensörüdür. Kullanılan sensör çiftleri kendi aralarında haberleşmesinde özel haberleşme protokolü sayesinde harici ortamlarda dış etkilerden etkilenmesi minimuma indirilmiştir. Infrared haberleşen ışın bariyerlerinin önünde bulunan UV filtreli fitili sayesinde aynı ışık dalga boyuna gelecek filtrelenmiştir. Bu sayede güneş ışığında 4 metreden sonra kullanılamayan boy fotosellerine göre yüksek performans gösterir. Bu sayede emsal tipte sensörlere kıyasla algılama mesafesi arttırılmıştır.

Emniyet fotoseli sensör kısımlarında herhangi senkronizasyon problemlerine karşı alınan önlemler sayesinde de cihazın çalışma ömrü uzamasının yanı sıra sensörün kullanımında sağlamış olduğu güvenlik ve kararlı çalışması arttırılmıştır.

BF101 Boy fotoseli kararlı çalışması ve uzun mesafeli algılaması ile harici ortamlarda güneş ışığında da çalışması sayesinde orotamik kapı sistemlerinde de kullanılabilir. Bu sayede özellikle gıda gibi önemli bir çok lokasyondan algılama gerektiren kapı geçişlerinde güvenliğin sağlanması için kullanımı önemli olan boy fotoselini tüm otomatik kapılarda iç veya dış ortamlarda kullanabilirsiniz.

BF101 Boy fotoselinin kullanımı da oldukça kolaydır. Sensörler BF101 Kullanım kılavuzuna uygun şekilde karşılıklı monte edildikten sonra ana ünite tarafından kontrol edilme işlemi başlar ve kontrol ünitesi algılama anında sesli ve röle tarafından çıkış vererek uygulamanıza entegre edebilirsiniz.

Kontrol ünitesi arasında cisim algıladığı zaman uygulamacıya 220V AC / 10A kapasiteye kadar yükü anahtarlayabilmesi için röle çıkışı sağlamaktadır. Ayrıca uzun süreli cisimlerin algılanma durumlarında da sesli uyarı imkanı vermektedir. Bu sayede açık kalan otomatik kapıları veya sensör arasında bulunan cisimin tespiti kolayca tespit edilmektedir.Boy fotoselleri, emniyet fotosellerine göre daha fazla alan tarayacağı için özellikle otomatik kapı uygulamaları için kullanımı daha fazla önem kazanmıştır.

BF101 Boy fotoselleri ile sadece araçların geçmeyeceği uygulamalarda, forklift veya evcil hayvanlar gibi geçiş konumları farklı boylarda olan cisimlerin tespitini daha fazla alan taradığı için kolayca yapar ve olası kazaların önlenmesini sağlar.