Işık Bariyeri Uygulaması

MEGORAS Teknoloji tarafından üretilen 90 cm boyundaki BF945 güvenlik ışık bariyerleri ile kesim yapan bir cnc makinesinin etrafına giriş engellenmek üzere U şeklinde makine etrafı koruma altına alınmıştır.

Makinenin üç tarafına da karşılıklı konumlandırılan bf945 güvenlik ışık bariyerleri; 45 mm çözünürlüğü ile makinenin tehlikeli olan alanlarına 5 cm ve üzeri nesnelerin geçişi engellenmiştir. Forklift çatalı bile tehlikeli alana giriş yaptığında makine operasyonu durduruyor, sonrasında iş aracı işini bitirip tehlikeli alandan çıktığında cnc makinası durduğu yerden işleme devam etmektedir. Bu sayede hem iş güvenliği hem de iş verimliliği sağlanmaktadır.

Sensörler arası mesafe 4 metre, 15 metre ve diğer kenar 4 metre olmak üzere makinenin üç tarafı koruma altına alınmıştır.

Sensörlerin uygulamasında makinanın üç kenarına karşılıklı konumlandırılan sensörler sırasıyla 4 metre x 15 metre x 4 metre olmak üzere alan koruma altına alınmıştır. Burada döküm işlemlerinde kullanılan elektriksel gürültünün yoğun olduğu alanlarda bile sorunsuz çalışabilen megoras güvenlik bariyerleri kararlı çalışmasıyla sistemde uzun ömürlü herhangi duraksama olmadan kullanıcıya kullanım imkanı vermektedir. 15 metre gibi uzak mesafelerde de sorunsuz çalışabilen megoras bf945 güvenlik ışık bariyerleri titreşimden, elektriksel gürültüden veya harici ortamdaki kaynak makinalarından çıkan ışınlardan etkilenmeden sorunsuz çalışmaktadır.