Preslerde Güvenlik Işık Bariyeri Kullanımı

MEGORAS marka BF245 güvenlik ışık bariyerleri ile tüm pres makinelerinde iş güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 30 cm boyunca algılama yüksekliği olan ışık perdesi ile 2 cm boyutuna kadar nesneler algılanabilmektedir.

Pres makinalarını kullanabilen operatörlerin parmak, el ve kol gibi uzuvlarının korunması için bu hassasiyet ve endüstriyel ortamda kararlı çalışabilen ışık perdelerinin kullanılması iş güvenliğinin yanı sıra proseslerde işin daha hızlı yapılmasına sebebiyet verecektir.

Sensörlerin dış kasası endüstriyel ortamda çalışmaya müsait olup, algılamanın yapıldığı alan kırmızı etiketlerle görülebilmektedir. Bu sayede montaj yapılırken de algılamanın yapılacağı alanın belli olması sebebiyle sensörlerin konumlandırmasında kolaylık sağlanmıştır. Sensör çubuklarının dış kasası eloksal malzemeden olması sebebiyle de dış ortamdan herhangi elektriksel girişim olmadığından ayrıca güvenlik sağlanmıştır. Ayrıca sensör kullanıma takım halinde alıcı ve verici sensör çubukları için kablo dönüştürücü konnektörü ile birlikte gelmektedir. Bu sayede sensörler arası kablo çekilirken harici herhangi ekipmana gerek kalmadan daha düzenli ve güvenli bir şekilde kablo çekimi yapılabilmektedir.

Montaj yapılırken sensörler arasında çekilecek kablo için ekstra özel konnektör veya özel bir kabloya ihtiyaç duyulmamaktadır. Standart çok telli 4 lü herhangi kablo ile montaj yapılabilmektedir. Bu sayede daha ekonomik montaj ve kullanım sağlamaktadır. Herhangi durumda sensör arasındaki mesafenin açılması veya daha farklı uygulamalarda kullanılması gerektiğinde sensörlerin konumlarının değiştirilmesi durumunda rahatlıkla tekrardan kablo çekilebilmektedir.

Makine otomasyonunda sistemlerinize kolayca entegre edilebilmesi için kontrol kutusu montaj kulaklarıyla beraber gelmektedir. Ayrıca sensör kontrol kartı 220V veya 24V  değerlerinde çalışabilme seçenekleri mevcuttur. Bu sayede sistemlerinizde var olan voltaj tiplerine uygun kontrol ünitesini kullanarak ekstradan güç kaynağına ihtiyaç duymazsınız.

Sensör kontrol ünitesinin cisim algılama yapıldıktan sonra röle çıkışının olması sayesinde sistemlerinize tekrardan emniyet rölesi almanız gerekmeyecektir.