Otomatik Kapı ve Geçiş Sistemlerinde Kullanılan Sensörler

Otomatik kapı sistemlerinde, geçiş kontrol sistemlerinde ve genel olarak güvenlik sistemlerinde de benzer sensörler kullanılmaktadır. Bu sensörlerin geneli cisim algılamaya yöneliktir. Spesifik olarak bakıldığı zaman uygulamaya göre daha farklı sensörler de bulunmaktadır. Örneğin Loop dedektörü gibi “metal kütle dedektörü”, manyetik dedektörler, araç altı görüntüleme sistemlerinde kullanılan özel kamera sensörleri gibi algılayıcılar da gene bu sektörde kullanılan sensörlerdir.

Genel olarak sık kullanılan sensörlerden emniyet fotoselleri bu sensörlerin en çok kullanılan tiplerindendir. Otomatik kapı ve geçiş sistemlerinin tamamında bu sensörler kullanılmaktadır. Emniyet fotoselleri EFS101 Emniyet fotoseli gibi karşılıklı kullanılan tek noktadan algılama yapabilen emniyet fotoselleridir. Bu sensörlerden farklı olarak reflektörlü fotosellerde bulunmaktadır.

Reflektörlü fotosellerin algılama mesafesi uygulamaya göre çok önemlidir. Genel olarak 3 metre kadar algılama yapabilen reflektörlü emniyet fotoselleri, 5 metre ve üzeri genişlikteki kapılarda kullanılamamaktadır. Bu durumda daha uzak mesafelerde çalışabilen reflektörlü fotoseller tercih edilmelidir. Reflektörlü fotoseller karşılıklı fotosellere göre fiyat olarak yüksektir. Fakat kurulum açısından da alıcı sensörün karşılığına elektrik kablosu çekilmesine gerek kalmadığından kurulumu kolaydır. Kullanım açısından negatif yönü aktif olan sensörün karşılığı yani ayna olarak reflektör kısım bazı durumlarda buğulanma yapabiliyor. Bu durumda da sensör sanki arada cisim varmış gibi çalışmaktadır. Bu nedenle sok sıcak veya soğuk olacak ortamlarda bu sensörlerin kullanılması önerilmemektedir.

Emniyet fotosellerinin farklı bir tipi daha Beam Sensörlerdir. Aslında çalışması bakımından hiç bir farkı olmamasına karşın çalışma mesafeleri oldukça yüksektir. 60 metre algılama mesafesi ve 100 metre algılama mesafeli olmak üzere farklı iki tipte bulıunmaktadırlar. Bu sensörler EFS101 Emniyet fotosellerinin yetersiz kaldığı yani 15 metreden sonra daha uzak mesafelerde çalışabilmesi istenen durumlarda tavsiye edilmektedir. Fiyatı ve kullanımı bakımından emniyet fotosellerine göre dezavantajları bulunmaktadır. Fiyatı emniyet fotosellerine göre neredeyse iki kat daha pahalıdır. Kullanımı açısından bakıldığında da beam sensörü dış fiziksel boyutu olarak da EFS101 Emniyet fotoseline göre oldukça büyüktür.

Otopark kapıları,

Yana Kayar Sürgülü Site giriş kapıları,

Kollu Bariyerler,

Endüstriyel Tip Panel Kapılar,

Kepenk gibi Sarmal kapılar,

Dairesel Otomatik Kapılar gibi otomatik kapı sistemlerinin tamamında bu tip sensörler kullanılmaktadır.

PVC Branda,

Soğuk Oda Kapıları gibi Endüstriyel kapılarda ve Yüksek Boyda Yana kayar Bahçe kapılarında Boy Fotoselleri Kullanılmaktadır.

Cam Kapılar, Mağaza giriş kapıları, iki yana açılan otomatik kapı sistemlerinde de RS101 Radar Sensörü Kullanılmaktadır.