Fotoselli Kapı Boy Fotoseli MEGORAS BF101

Hastanelerde sıklıkla gördüğümüz yana açılır cam fotoselli kapılarda güvenlik tek bir noktadan noktasal emniyet fotoseli ile sağlanmaktadır. Bu tip kapılarda aç kapa kontrolü el ile yanaşım fotoseli veya radar sensör ile yapılmaktadır. Bu tip girişler hızlı ve sirkülasyonun fazla olmasından kaynaklı, geçiş esnasında dikkatin daha olduğu durumlara sebebiyet vermektedir.

Hastanelerin ameliyathane odalarında, acil girişlerinde, hastane giriş çıkış kapılarında kullanılan bu kapılarda elinde çay v.b. bir içecekle veya elinde herhangi bir nesne ile giriş çıkış yapılması esnasında kapının emniyet fotoseli alt kısımda kalacağından engel görülmeyecek ve tehlikeli durumlar oluşacağından güvenlik tam olarak sağlanamaz. Bazı durumlarda da kapıdaki radar sensörün kör noktalarında bulunulduğundan kapı kapanırken açılması gerekmesine rağmen açılmazsa kişiler bu gibi durumlarda kapıya çarpabilir, sıkışmalar meydana gelir. BF101 Işık perdeleri ile de algılama bir çok noktadan yapılacağı için özellikle sağlıkla alakalı olan bu tip uygulamalarda kullanımı çok önemlidir.

Bir başka durum da el yanaşım sensörü ile giriş yapıldığında kapı geçişinde bir arkadan geçecek olan kişinin sıkışması veya kapıya çarpması söz konusudur. Bunun sebebi noktasal emniyet fotoseli sadece bir noktadan algılama yapacak olmasından kaynaklıdır.