Proje Açıklaması

Araç Algılama Sensörü

MEGORAS Metal algılama detektörleri ile yol üzerinden geçen araç algılanarak özellikle endüstriyel otomatik kapı sistemlerinde sıklıkla kapıya aç komutu vermek için kullanılan bu sensör zaman zaman emniyet güvenlik amacıyla da kullanılmaktadır.

Emniyet fotoselleri, ışık perdelerinin uygulanması mümkün olmayan uygulamalarda, kapıya aracın çarpması engellenmesi amacıyla veya araç geçişleri esnasında bir uyarı yapılabilmesi açısından kullanılabilmektedir. TIR gibi geniş ve büyük araçların sıklıkla geçiş yaptığı endüstriyel depo kapılarında, hangar girişlerinde kapıya çarpmalar gibi kazalar zaman zaman oluşmaktadır. Kazaların oluşmaması veya olası kazalara izin vermemek amacıyla özellikle sensör algılaması yapıldıktan sonra aç komutunu geç işleyen sistemler için bu uygulama güvenle kullanılabilmektedir.

Kapı girişine  5 – 6 metre mesafe kala yerleştirilen sensör ile kapı kapanırken araç algılanır ve devam eden araç kapıya yaklaştığında kapı tamamen açılmış olur ve geçiş bu sayede güvenle sağlanmaktadır.