Proje Açıklaması

MEGORAS Güvenlik Işık Bariyerleri ile Tehlikeli Alan Koruması

Güvenlik ışık bariyerleri ile kullanımı ve çevresinde bulunması son derece tehlikeli olan makinaların geçiş alanlarının koruma altına alınması için megoras bf945 güvenlik bariyerleri ile koruma altına alınmıştır.

Yan yana bulunan ve aynı anda çalışabilen üç eksende de hareket edebilen cnc kaynak makinasının üç tarafı U şeklinde koruma altına alınmıştır. MEGORAS BF945 güvenlik ışık bariyerleri ile sensörler arasında algılanan engel ile operasyon anında olan makine durur ve engel aradan çıkana kadar işlemini sürdürmez. Bu sayede tehlikeli alana geçiş olmaz. Olası elektrik kesintisi v.b. durumlarda da sensör devrede olmadan makinenin kullanımı mümkün olmamakla beraber uygulamada sistem üç taraftan herhangi sensör algılama yaptığında makine komple durmayarak sadece iş güvenliği değil kaldığı yerden devam ettiği için de iş verimliliğine yardımcı olmaktadır.

Burada ağır metal sanayinde kullanılan megoras ışık bariyerleri etraftaki demir tozu, kaynak makinasından çıkan ışınlar, froresan lamba ışığı, ortamdaki elektriksel gürültü ve şiddetli titreşimle çalışan demir döküm makinalarının etkilerinden etkilenmeden son derece kararlı bir şekilde çalışmasını kesintisiz olarak sürdürür.

Sensörler arası mesafe 4 metre, 15 metre ve 4 metre olmak üzere makinanın üç tarafı koruma altına alınmıştır. Sensör çubukları tek bir noktadan kontrol edilmekte olup, hangi kenardan algılama olduğu da ayrıca takip edilebilmektedir.

Makine normal çalışması esnasında sadece tehlikeli alanlara geçiş olduğunda değil, forklift gibi iş araçların çatallarının bu tip plazma kesim makinaları çalışırken müdahale etmesi gerektiği durumlarda da makinanın işlemini durdurması sağlanmaktadır. Bu sayede iş makinaları makina üzerinde yapmak istediği işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Gene iş makinası işlemini bitirdiğinde makine kaldığı yerden işlemlerine devam etmektedir.

Sistemlere kolay entegre olabilmesinin yanı sıra megoras bf945 güvenlik ışık bariyeri montaj esnasında da uygulamacıya oldukça kolaylıklar sağlamaktadır. sensör çubuklarındaki montaj kulağı sayesinde kolaylıkla herhangi direk veya profile monte edilebilmektedir. Bunun haricinde elektriksel olarak bağlantı için kablodan kabloya geçiş konektörü ile sadece herhangi dörtlü kablo ile tüm elektriksel bağlantı tamamlanabilmektedir. Sensör kontrol ünitesi çıkışındaki harici röle ile de uzun yıllar sonunda rölede herhangi deformasyon sonucunda değişim gerektiğinde bu röle soketindeki mandalı kaldırılarak kolayca yapılabilmektedir.