Proje Açıklaması

IDC101 Kontrol ünitesi ile Soğuk Hava Depo Kapısı Kontrolü

Soğuk hava depo kapıları manuel olarak kontrol edildiğinde kullanıcıya yarattığı problemler ve iş gücü kaybının yanı sıra kullanılan tesisin deponun efektif kullanımı açısından sorun oluşturacağından bu tip endüstriyel kapılar otomatik olarak kontrol edilmektedir. Türkiye’de de MEGORAS Teknolojinin üretmiş olduğu IDC101 Kontrol üniteleri ve soğuk hava depo kapılarına özel yan ürünleri ile beraber otomasyon sistemi sağlıklı ve sorunsuz olarak devreye alınmaktadır.

Gıda firmaları, soğutma firmaları gibi soğuk hava depoları olan, soğuk oda kapıları olan kullanıcılar IDC101 kontrol ünitesi kullanarak kapılarını otomatik olarak kontrol ederek güvenlik açısından da son derece sorunsuz bir sisteme sahip olmaktadırlar. IDC101 kontrol ünitesi ile otomatik kapının kalkış hızı, yavaşlaması ve ivmelenmesi ayarlanabilmektedir. Bunun dışında otomatik olarak kontrol edilen kapı kontrolü, kablosuz RF verici ile, ipli şalter ile veya pano üzerindeki start butonu haricinde gelen harici buton ile de kontrol edilebilmektedir.

Soğuk hava depo kapıları yüzlerce kilo ağırlığında çalışan esasında hızlı çalıştığı göz önünde bulundurulduğunda güvenliğin üst düzeyde olması gerektiği kapılardır. Otomatik kapıların giriş çıkışları genellikle yüklü personel ve forklift gibi araçlarla olacağından burada noktasal emniyet fotoseli dışında ışık perdeleri kullanılması gerekmektedir. Işık perdeleri ile de kapı geçişindeki alan 1800 mm uzunluğundaki sensör ile 16 ayrı noktadan taranarak sağlanmaktadır.

Bu sayede el, kol, vücut korumasının yanı sıra iş güvenliği açısından da önemli bir güvenlik sağlanmıştır. Bu sayede kapı kontrolü hızlı, kapı güvenliği de üst düzeye çıkarılarak sistem kontrol edilmektedir.

Kapı kontrolü uzaktan kumanda ile kesintisiz olarak sağlanabilmektedir. Aynı sistem içinde bir kumanda ile bir çok kapıyı kontrol edebilecek olan sistem farklı kontrol tipleri ile de kontrol edilebilmektedir. Kapının güvenliği için kullanılan ışık perdeleri kapının hareketli kanadında da güvenle çalışabilmektedir. Kullanılan elektronik cihazlar zorlu saha şartlarına dayanıklı, endüstriyel tipte olması önemlidir. Örneğin motor çalışmasında ortaya çıkan EMI veya fabrika elektriğindeki elektriksel dalgalanmalara olabildiğinde önlem alınmış endüstriyel tip elektronik sistemler kullanılmalıdır. Aksi taktirde sistem kararlı çalışmayacaktır. MEGORAS Teknoloji tarafından tasarlanan kontrol ünitesi ve ışık perdeleri bu ortamda sorunsuz çalışmaktadır.

Kapı kontrolü uzaktan kumanda dışında ipli şalter ile kontrol edilebileceği aşağıdaki videodan da görülebilmektedir. Forklift üzerinden kontrol için veya kumanda haricinde kontrol edilmesi istendiği durumlarda harici buton veya ipli şalterle de kontrol sağlanabilmektedir.

IDC101 kontrol ünitesi kapının kalkış hızı, yavaşlama ve ivmelenme hızlarını da ayrıca videolardan da görebilirsiniz. Bunun dışında kapı geçiş güvenliğinin sağlanması için kullanılan güvenlik ışın bariyerlerini de göreceğiniz üzere kapı hareketli kanadına sabitlenmiş olarak da kullanılabilmektedir. Zorlu saha şartlarına dayanıklı endüstriyel tip ürünler kullanılması gereken bu ortamlarda MEGORAS teknoloji firması tarafından üretilen sistemler sorunsuz ve güvenli kullanım sunmaktadır.