Fabrika ve Depolarınızda LED Kullanın

Fabrikalarda kullanılan yüksek tavan veya endüstriyel aydınlatmaların farklı tiplerde ve aydınlatma özelliği olarak da farklı yöntemler kullanılarak aydınlatıldığını biliyoruz. Bahsedilen armatürler halojen, sodyum lambaları yani 400W 280W gibi oldukça yüksek ve renksel geri verimi, güç faktörü ve fiyat/performans oranı oldukça yüksek ürünlerdir.

LED ürünlerin mevcut lambalara göre kıyaslandığında oldukça üstün olduğunu artık günümüzde kullanımının artması ile zaten biliyoruz. Renksel geri veriminden, fiyat/performans oranına, LED armatürlerin içinde kullanmış oldukları driver ların özelliğinin güç farktörlerinin yüksek olmasından dolayı her konuda da LED armatürlerin üstün olduğunu biliyoruz ama tekrar etmekte fayda var.

Özellikle ülkemizde sanayideki artış, fabrikaların üretim yapmasındaki hareketlilik e-ticaret sitelerinin büyük depoları, gibi yüksek tavana ve geniş alanın aydınlatılması için kullanılan yüksek adette ve düşük verimli yüksek wattlı aydınlatma armatürlerinin aydınlatma sektöründe pazarlamada oldukça sık kullanılan yöntem olarak renövasyon çalışamaları ile yenileri ile değişimi yeni yeni artmaya başlamıştır. Örneğin bir deponun koridorunda 300W değerinde sıralı yüksek tavan armatürleri kullanılmış olsun. Bu aydınlatma sistemi renövasyon çalışması ile 120W tüketimli ve %90 dan yüksek verimli çalışması ile ve 6 adet yerine daha az armatür kullanılarak mesela 4 adet ile daha fazla renksel verim ile daha güçlü bir ışık ve daha az enerji tüketimi ile kullanıcılara konfor ve tasarruf sağlanmaktadır. Bunlara ek aydınlatma armatürleri sensör ve kontrolcü ile birleşerek daha akıllı hale getirilerek komple sistemde daha kullanışlı ve en az %30 daha tasarruflu bir sistem haline getirilebilmektedir. MEGORAS Teknoloji tarafından üretilen LCU102 ile örneğin fabrika veya depolarınızda kullanmış olduğunuz armatürler daha efektif kullanılarak kullanım kolaylığı ve tasarruf sağlanmış olacaktır. LCU102 gibi ünitelerin günümüzde alternatifleri ve farklı tipte modelleri gün geçtikçe artmaktadır. Kullanılan armatürlerin LED olması tasarruf sağlaması kullanıcıların armatürleri açık unutmayacağı veya efektif kullanacağını garanti etmeyecektir. Fabrika ve depo hangar gibi yapılarda sarfiyatın minimuma indirilmesi ayrıca milli kaybın da önlenmesi anlamına gelmektedir. Gereksiz elektrik sarfiyatını engellemesinin yanı sıra iş gücü açısından da sistemin ayrıca faydası bulunmaktadır. Bu gibi yapılarda mutlaka bir mühendislik firmasından danışmanlık almanızı tavsiye ediyoruz.