Proje Açıklaması

Uzaktan Kumanda ile Kablosuz Bina Blok Giriş Kontrolü

MAV101B uzak mesafe kablosuz alıcı vericisi ile güvenlik kulübesinden bloklara insanların girişleri kablosuz olarak başarıyla sağlanmıştır. Projenin uygulanmış olduğu alan hem otel hem de rezidans konut projesidir. MAV101B ile gerçekleştirdiğiniz bu uygulama; uygulama alanı hem otel hem de konut olduğundan insan giriş çıkışları oldukça yoğun ve bu nedenle de güvenliğin üst düzeyde olması gereken bir uygulamadır.

Projenin çözüm olduğu problem; Güvenlik personeli ve kompleks içi çalışanların görevlerini ihmal etmeden, alana giriş çıkış yapan kişilerin kontrollü bir şekilde giriş çıkış sağlamasını, kayıt altına tutulmasını ve bu geçişlerin sorunsuz bir şekilde yapamıyor olmasıdır. Kulübede sabit duran ve sahada hareketli olan güvenlik görevlileri görev alanlarına giriş yapan kurye, servis elemanı gibi dışarıdan giriş yapacak kişilerin girişlerini sağlıklı bir şekilde tutamıyor olmaları güvenlik problemiydi. Ev sahipleri gibi geçiş hakları bulunan kullanıcıların RFID etiketler içe giriş sağladığı, haricen geçici olarak giriş yapacak kişilerin de misafir kartları bulunmaktaydı. Bu misafir kartları ile giriş yapan kişilerin kartları unutmaları, kartların kaybolmaları hatta çoğaltılması gibi sorunları oluşturduğundan bu misafir kartları iptal edilmektedir. Bunun üzerine kablosuz olarak tüm blok girişleri kameralar ile görüntülenerek blok girişleri uzaktan kumanda ile MAV101B ile sağlanması tarafımıza talep edilmiştir. Bunun üzerine tüm blok girişlerine yerleştirilen kablosuz alıcı vericiler bir birileri ile haberleşerek kontrollü bir şekilde bina girişleri sağlanmıştır. Burada kullanılan RF alıcı verici modüller için standart modellerin mesafeleri yetmeyeceğinden müşterimiz MAV101B uzak mesafeden kablosuz kontrolü sağlayabilen modülleri tercih etmiştir.

MEGORAS Teknoloji tarafından gerçekleştirilen proje sayesinde güvenlik personeli, kulübesinden çıkmadan bloklara girişleri kendi bulunduğu yerdeki özel vericisi ile sağlamaktadır. Bu sayede daha güvenli ve daha kararlı kullanım sağlanmış olup, sisteme kolay entegre olması sayesinde  de herhangi ekstra alt yapı çalışması gerektirmemiştir.

Güvenlik kulübesinden bloklar arası mesafe 40, 80, 150 ve son blok 220 metre mesafededir. Burada kullanılacak alıcı üniteler binanın iç kısmında yer alması gerektiğinden standart alıcı vericiler burada çalışmamaktadır. Bu sebepten dolayı Megoras Teknoloji tarafından tasarlanmış olan RF çıkış sinyali kuvvetlendirilmiş kablosuz alıcı vericiler tercih edilmiştir. Verici üzerindeki butonlar ile ilgili blok girişleri kolayca kontrol edilmektedir. MAV101B ile özellikle son bloktaki girişe gitmek isteyen kişi için güvenlik kulübesindeki güvenliğin yerini terk edip geçişi sağlamasında ortaya çıkan zaman kaybı, güvenlik zafiyeti ve gereksiz efor ortadan MAV101B ile ortadan kaldırılmıştır.