Makine Güvenlik Işık Bariyerleri

Makine otomasyonlarında özellikler pres makinaları; eksantrik ve hidrolik preslerde makine kullanıcı operatörün kullanım esnasında herhangi kaza yaşamasını engellemek amacıyla güvenlik ışık bariyerleri kullanılmaktadır. MEGORAS Teknoloji tarafından üretilen ışık bariyerleri ile uygulamaya göre parmak, el veya vücut koruması sağlanabilmektedir. Sensörler arasında 400 metreye kadar kablo çekebilme imkanı sağlayan, soketli rölesi ve görsel uyarıcının yanı sıra opsiyonel olarak işitsel uyarısı ile kullanıcıya ekstra kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Sensör çubuklarında montaj kulakları bulunmaktadır, bu sayede pres makinelerinin tehlike bölgeyi korumak için kullandığı alanlardaki sensörün konacağı kulaklara veya direklere kolaylıkla monte edilebilmektedir. Kullanıcı bu direklere sensör çubuklarının yanlarındaki montaj kılavuz yerlerinden vida ile monte edebilir. Montaj esnasında sensörleri konumlandırırken son derece hassas terazi ile veya lazer teraziler ile bu montajın yapılması gerekmeden sensör çubukları karşılıklı konumlandıktan sonra 50 cm ve üzeri uygulamalar için 50 mm e kadar dairesel kaymalara karşı töleransı bulunmaktadır. Bu sayede hem montaj anındaki işlem hızla tamamlanmaktadır. Ayrıca bu tölerans montaj sonrasında makinenin çalışması esnasında oluşan titreşimler v.b. hareketliliklerden de etkilenmeden çalışmasını kararlılıkla sürdürmektedir.

Sensör çubuklarının hem enerjilerinin hem de sensörlerin algılama yapması ve sistemin alıştığının takibinin sağlanması için sensör kontrol kutusu kullanılmaktadır.

Sensör kontrol ünitesi üzerinde çubukların tarama yaptıklarına dair Power Blink ışığı periyodik olarak yanıp sönmektedir. Sensörler arasında algılama yapıldığında Detected ışığı yanmaktadır. Aradan engel çekildiğinde tekrar LED ışığı sönmektedir. Bu sayede makine kontrol panosu sensör çubuklarından uzak mesafelerde olan uygulamalarda; sensör çubuklarının durumları sensör kontrol ünitesinden makine kontrol panosundan takip edilebilmektedir. Burada ayrıca buzzer sesli uyarıcısı daha sessiz uygulama alanlarında da ses çıkarmaması için isteğe bağlı olarak jumper ile pasif edilebilmektedir.