ADC102 Otomatik kapı kontrol kartı kullanımı

MEGORAS Teknoloji tarafından üretilmiş olan elektronik kart, özellikle otomatik kapılarda kullanılan üç uçlu 220 V AC motorları, otomatik kapı otomasyonuna uygun bir şekilde kullanılması için tasarlanmıştır. Otomatik kapı sistemlerinde genellikle uzaktan kumanda ile kumanda edilen sistemlerde kontrol step by step şeklinde; aç, durdur ve kapat şeklinde komutlar işlenerek kullanılmaktadır.

Standart kullanım için otomatik kapılarda sensör algılama, otomatik kapının açılıp kapanacağı mesafenin yani motorun ne zaman kesin olarak duracağını, otomatik kapı kontrol kartı limit swtichler sayesinde algılamaktadır. Otomatik kapı kontrol kartlarında, olası limit switchlerde bir bozulma arıza veya sinyal verememe durumu olabileceğinden motorun çalışma süresi kart üzerindeki potansiyometre ile ayarlanabilmektedir. Bu sayede limit swtichlerin dışında bir güvenlik sağlamakla beraber ayrıca limit switchlerin kullanılmadığı kapılarda, örneğin panjur, kepenk gibi kapılarda da kullanılmasına olanak sağlamaktadır.

Bu özelliği ile motorun ne kadar süre çalışacağı belirlenirken, ayrıca bazı durumlar da kullanıcı sadece kapıyı açmak, kapının da otomatik olarak kapanmasını isteyebilmektedir. Bu durumlarda ADC102 otomatik kapı kontrol kartının üzerinde bulunan jumper ile otomatik kapama özelliği aktif ve deaktif edilebilmektedir.

Otomatik kapılar açılırken güvenlik için limit switch kullanıldığını belirttik, fakat kapının kapanma durumunda arada bir cisim varsa zarar göreceği için karşılıklı monte edilen emniyet fotoselleri kullanılmaktadır. Bu emniyet fotoselleri 12V DC veya 24V AC ile çalışabilmektedir. MEGORAS teknoloji firmasının üretmiş olduğu EFS101 emniyet fotoselleri gibi fotoseller de hem 12V DC hem 24V AC voltaj ile çalışabilmektedir. ADC102 Otomatik kapı kontrol kartında fotoseller veya daha farklı çevre birimlerin, aksesuarların rahatça kullanılabilmesi için kart üzerinde hem 12V DC hem de 24V AC voltaj çıkışları bulunmaktadır.

Otomatik kapılar genellikle uzaktan kumanda veya diğer bir adıyla “elcik” ile kontrol edilmektedir. Uzaktan kumandalarla ilgili detaylı bilgileri daha sonraki yazılarımda belirteceğim, fakat genel olarak uzaktan kumandalar kullanıcı tarafında sadece butonları ve fiziksel özelikleri farklı olsa da aslında haberleşmelerinde kullanılan algoritmalar nedeniyle oldukça farklıdırlar. Fix code, hopping code, rolling code, switching code, channel switching gibi algoritmalar nedeniyle farklı olan kumandalar ve bunlara ait alıcılar piyasada bulunmaktadır. ADC102 Otomatik kapı kontrol kartının LED indikatörlerinin üst tarafında yer alan soket yerine 433MHz radyo frekans alıcısı opsiyonel olarak bağlanabilmektedir. Opsiyonel olarak verilmesinin sebebi, herhangi sebepten dolayı kontrol kartını değiştirmek isteyen kullanıcılar için, mevcut alıcı sistemini değiştirmek istemeyecek olmaları, çünkü değişim yapılırsa hali hazırda kullanılan kumandalar çok büyük olasılıkla yeni alacakları kartın alıcılarına uymayacağı için kullanılan kumanda sisteminde devam edeceklerdir. Bu durumların çok sık rastlandığı için kart üzerindeki alıcının her şartlarda üretilip kullanılsa da kullanılmasa da satışa gereksiz olacağından opsiyonel olarak verilmektedir.

Otomatik kapı kontrol kartları kullanılırken saha şartları her zaman ideal veya ideale yakın olmayabilir. Burada idealden kasıt 220V AC voltajın gerçekten 220V olup olmaması, örneğin karta gelen besleme 220V AC diye beklerken 260V veya 170V değerlerinde olabilir, bunların dışında voltaj beklendiği seviyede olmasına karşın şebekeden çekilen yüke göre ani voltaj artmaları gibi olumsuz durumların olmaması aslında zorlu saha şartları için olası durumdur. Bu gibi durumların karta zarar vermemesi için otomatik kapı kontrol kartı doğru elektronik devre elemanları ve giriş hat filtreleri ile tasarlanmalıdır. ADC102 otomatik kapı kontrol kartı bahsi geçen koruma yöntemleri ile tasarlanmıştır. Ayrıca kartın dışarıya açılan tüm portları opto-izolelidir.

Kart üzerindeki LED indikatörler ile Limit switchlerin okunduğu, kapının kapalı olup olmadığı, kapının çalışması gibi durumlar görülebilmektedir. Motor çalışırken otomatik kapılar için flaşörün de çalışması istenmektedir. Bu durumlar için de otomatik kapı kartının üzerinde kuru kontak flaşör çıkışı bulunmaktadır. Bu sayede flaşör çıkışı olarak otomatik kapı kontrol kartı 220V AC ampul veya 12V DC LED, Buzzer gibi uyarı elemanlarının kullanılmasına olanak sağlamaktadır