MEGORAS Teknoloji tarafından üretilmiş olan boy fotoseli algılama mesafesi ve kendine özgü haberleşme sistemi sayesinde, rakiplerinden daha güvenilir ve daha kararlı çalışabilen cisim algılama sensörüdür. Boy fotoselleri iç ve dış ortamda çalışmasıyla, algılama mesafesi ile ve uygulamasına göre çok farklı tipleri bulunmaktadır.

Boy fotoselleri, beam detector sensörleri, ışın perdesi veya asansör boy fotoseli olarak adlandırılan sensörler uygulamaya göre dış görüntüleri benzer olsa da çalışma tipi ve özellikleri farklıdır. Asansör için kullanılan fotosellerin engel algılama mesafesi 4 metreyi geçmemektedir. Aynı zamanda çalıştıkları ortam bakımından infrared ışının kalitesini bozacak çok etken olmadığından sensörün bu uygulamada çalışması daha ağır saha şartlarında çalışacak sensörlere göre daha basit çalışma mantığı olan daha az güvenlik önlemleri içeren elektronik cihazlardır.

Özellikle endüstriyel ortamlardaki otomatik kapılar ve otomasyon sistemlerinde kullanılan fotosellerin, harici ortamlarda ve elektriksel açıdan gürültülü ortamlarda çalışması gerektiğinden daha hassas tasarlanmış sensörler olmalıdırlar. Bu uygulamalarda çalışabilecek boy fotosellerinin güneş ışığına karşı filtreleri, bir endüstriyel otomatik kapının ortalama açıklığı 6-7 metreyi bulabileceğini düşünürsek bu mesafelerde algılama yapabilecek güçte olması, harici ortamlarda çalışabileceğine dair gerekli IP sertifikası, motor gibi dışarıya manyetik alan yayabilecek elektriksel cihazların yakınlarında çalışma durumu olduğundan bu duruma karşı koruması olması ve ayrıca yetkili firma tarafından garanti altında olup, teknik servis hizmetlerinin yeteri kalitede olması gerekmektedir.

BF101 Boy fotoseli için tüm kritik güvenlik önemleri alınmış ve karşılıklı çalışma mesafesi de 6 – 7 metrelerde sorunsuz test edilmiştir. Sahada kullanılırken BF101 boy fotosellerinin montaj vida yerleri kolayca görülmekte olup, sahada sensörler karşılıklı monte edildiğinde elektronik kısıma kaza ile vida atılması gibi olayların önüne geçilmiştir.

Kendine özgü haberleşme protokolü sayesinde sensör ile sensör kontrolcü devresi arasında motor gibi ortama manyetik alan yayan cihazlardan etkilenmeden sorunsuz çalışması devam etmektedir. Sesli uyarısı ve sensör kontrolcü biriminin dış yüzeyinden de cisim algılandığı ışıklı uyarılar ile kolaylıkla takip edilebilmektedir. Yüzde yüz yerli üretim olan BF101 Boy fotoselinin tüm otomasyon sistemlerinde kolay montaj yapılabilmesi ve kompak yapısı ve gelişmiş servis hizmeti sayesinde sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır.