DC Motor Sürücü MD151A

MD151A DC Motor Sürücüsü 9V ile 35V arası çalışabilen kalkış dahil maksimum 20 Ampere kadar akım çeken tüm DC motorları kontrol edebilir. Fırçalı DC motorlar, fırçasız dc motorlar, redüktörlü, lineer aktüetör motorları hem yön hem de hızını kontrol edebilirsiniz.

MD151A DC motor sürücüsü 1. ve 2. numaralı bağlantılar ile sırasıyla + ve – uç olmak üzere beslenmelidir. Kart üzerinde bu hataları gidermek için kısa devre koruması kısa süreliğine mevcuttur. Uzun süreli kısa devre durumunda kart hasar görebileceğinden bu durumunda kullanıcı ivedilikle doğru bağlantıyı yapmalıdır. Besleme doğru yapıldığı takdirde kart üzerindeki POWER LED i kırmızı renkte yanacaktır.

Motor bağlantı uçları başlangıç yönünü kullanıcının belirleyebileceği üzere 6. ve 5. bağlantı uçları sırasıyla + ve – olmak üzere bağlanmalıdır. Burada herhangi ters bağlantı yapılırsa elektriksel açıdan elektronik kart herhangi zarar görmez fakat sürülecek motorun başlangıçta döneceği yön burada belirlenmektedir. Kullanıcı motoru başlangıçta hangi yönde kullanmak istiyorsa bağlantıyı ona göre yapmalıdır.

MD151A DC motor sürücüsü kart üzerinde bulunan analog potansiyometresi ile motorun hızını arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Analog potansiyometresi kart üzerinden çıkartılarak haricen kablo üzerinden de çalıştırılabilir veya dışarıdan analog 0-3,3V arası gerilim vererek bu hız kontrolünü sağlayabilirsiniz. MD151A sürücüsü beslendiğinde motor hızı o an hangi ayarda kaldıysa o hız ayarı hesaplar ve ayarlanan hızda motoru sürer. Motoru durdurmak yani hızını sıfırlamak istediğinizde beslemesini kapatmak yerine sistemi durdurmadan analog potansiyometresini sıfıra çekerek de motor durdurulabilir.

Motor sabit bir yönde çalışıyorken örneğin saat yönünde, tam ters yönde kontrol etmeniz gerektiğinde kart üzerinde Turn W. yazan yani 3. ve 4. bağlantı kısa devre yaptırılarak motor bulunduğu hızdan yavaşlar ve ters yönde hızlanarak ayarlanmış olan hız seviyesinde motoru sürer. Bu sayede motorun hızlanma ve yavaşlaması sayesinde motor sürücü ve motor güvenli, sorunsuz bir şekilde yönü değiştirilmektedir. Bu şekilde oluşacak arc ve kısa devre türü hatalar minimuma indirilmiştir. Kart üzerinde 3. ve 4. bağlantı kısa devre yapıldığında yani motoru ters yönde kontrol etmek istediğinizde kart üzerinde ters yönde motoru süreceğine dair bir LED bulunmaktadır. Bu sayede görsel olarak da kontrolün hangi yönde sağlandığı görülebilmektedir. Motor ters yönde kontrol edildikten sonra tekrar normal yönde ilk motor sürüldüğü yönde kontrol etmek isteniyorsa 3. ve 4. pin kısa devre durumundan çıkarılmalıdır. Bu durumda kart üzerinde ters yönde kontrol LED i söner ve motor ters yönde dönmekteyken yavaşlayıp tekrar normal dönüş yönünde ayarlanmış olan hız seviyesine ulaşana kadar hızlanır ve motoru sürmeye devam eder.

MD151A DC Motor sürücüsü bazı uygulamalarda kullanımı oldukça elzem olabilmektedir. Özellikle yön kontrolünün olması sebebiyle kullanıcıya motor polarizasyonunu değiştirilmesinde oldukça kolaylık sağlamakta olup, yüksek amper çeken motorları normal dönüş yönlerinin ters yönünde dönmesini sağlamak amacıyla beslemeleri ters yapıldığında motor tamamen durmadan yapıldığı takdirde motor sürücü kısmı ve sürülmekte olan motorun zarar görebilme olasılığı yüksektir. Dolayısıyla MD151A DC motor sürücünün yön kontrol kısmı bunun gibi sahada yaşanacak aksaklıklar düşünülerek tasarlanmış ve maksimum güvenlik önlemleri alınarak tasarlanmıştır.